Gyakran Ismételt Kérdések
Tájékozódjon biztos forrásból!
Mi a különbség a napelem és a napkollektor között?
A napelem rendszereket fotovoltaikus rendszereknek szokták nevezni utalva a működési elvükre, rövidítve PV (photovoltaik).
Mennyi áramot fog nekem termelni a rendszerem?
Magyarországi viszonylatokban ez reálisan nézve évi 1100-1200 kWh/kWp,a tájolástól, a tető lejtésétől és a rendszer veszteségeitől függően. Természetesen az éves hozam attól is függ, mennyire volt “napos” évünk, ebben a tekintetben hazánknak igen kedvezőek az adottságai.
Szigetüzemű vagy hálózatra tápláló rendszert vegyek?
Hogyan működik a hálózatra visszatáplálás, mi van ha többet termelek mint fogyasztok?
Hálózatra visszatápláló rendszer esetében az ügyfél éves szaldós elszámolásra köt szerződést az áramszolgáltatóval. A rendszer által termelt villamos energia egy része helyben kerül felhasználásra, a fel nem használt többlet energiát a rendszer a hálózatba táplálja és más felhasználóknál kerül elfogyasztásra. A telepítés után a szolgáltató egy úgynevezett ad-vesz mérőórát szerel fel, amellyel a visszatáplált villamos energia mennyiségét is méri. Az éves szaldó elszámolás biztosítja, hogy az Önnél fel nem használt energia ne vesszen kárba!
Érdemes nagyobb rendszert létesíteni, mint a tényleges energia felhasználásunk?
Mivel a szolgáltató az éves szaldó alapján elszámolt túltermelést kb. 85%-os áron vásárolja vissza, gazdaságilag nem ésszerű. Így ökölszabályként akkora rendszert érdemes telepíteni, amely az éves felhasználásunkat fedezi és nem termel túl. Fontos azonban, hogy jövőbeni beruházásainkkal és várható fogyasztás növekedésünkkel is számoljunk, mivel egy rendszer élettartama kb. 25-30 év és csak korlátozottan bővíthető. A jövőbeni felesleges költségek elkerülése érdekében kérje szakembereink segítségét.
Melyik a jobb, a monokristályos, polikristályos vagy a vékonyrétegű (amorf, CIGS, CdTe) napelem?
Mennyi ideig működik egy napelem?
A gyártók általában 12 év 90% , 25 év 80%-os teljesítménygaranciát és változó időtartamú termékgaranciát biztosítanak.
Érdemes a modulokat megbízható, ismert gyártóktól beszerezni, így minimalizálni az esélyt, hogy az adott márka egyszer csak megszűnjön és akkor a garancia is kérdéses.
Milyen modult, milyen márkát válasszak? Merjek kínai napelemet venni?
A kristályos technológiával készült modulok hatásfoka (legalábbis laboratóriumi körülmények között) nagyjából megegyezik, bármilyen gyártóról is beszélünk, a fő különbségeket a kivitelezés minőségében,a valós hozamban, a biztos háttérben, és az évek során fellépő teljesítménycsökkenés mértékében kell keresni.
A nagy “nyugati” cégek, ismert márkák már évtizedekre visszamenő tapasztalattal és referenciával rendelkeznek, hosszú ideje működő rendszereik megtalálhatóak szerte a világon.
A modulok lehetnek jók, megfelelőek vagy egészen rosszak is, laikusként nehéz eligazodni a sok gyártó között, sokszor átláthatatlanok a viszonyok, garanciák, biztosítékok. Ezért itt fokozottan érvényes az elővigyázatosság szükségessége.
Az évek során azonban kialakult egy szinte közmegegyezés a piacon a végfelhasználók között, ami elsősorban a tapasztalatoknak köszönhető, hogy vannak “jó kínaiak”, amik felveszik a versenyt a nyugati gyártmányokkal, nincs gond a garanciával és a supporttal, nem fog megszűnni a cég, sőt.
Mennyire jól működik már ez az egész? Érdemes még kivárni?
A technológia kiforrott, működőképes és hosszú évek óta folyamatosan bizonyít, hatalmas áttörésekre belátható időn belül nem kell számítani.
Az örvendetes újabb és újabb modul árcsökkenések következtében a rendszerek mára már pénzügyi szempontból is belátható időn belül megtérülnek, főleg ha ki tudjuk használni a támogatási, pályázati lehetőségeket.
Milyen részekből áll egy napelemes rendszer?
Milyen garanciák vannak a napelemekre?
Inverterekre gyári garancia 5 év, mi további 5 évet adunk amely a szállítási és szerelési munkadíjat foglalja magában.
Egyes gyártók termékei viharkárra is biztosítva vannak!
Mikorra hozza be a beruházás az árát?
Jelenlegi egységár: 50 Ft/kWh ami folyamatosan, évről évre emelkedik.
Megéri-e a napelemes rendszer?
Ráadásul vannak nagy fejlődési lehetőségek az elektromos fűtés, vagy akár az elektromos autók terén is.
Illetve a legfontosabb, hogy nem vagyok kiszolgáltatva semelyik áramkereskedőnek sem, így biztonságban érezhetem mind magamat és családomat.
Ha áram van, minden van.
Hova érdemes szerelni a napelemeket, van-e elegendő tetőfelületem?
Vannak-e támogatások a napelemes rendszerekre?
Az aktuális elérhető pályázatokról kérjen tájékoztatót. Természetesen segítünk a pályázatok megírásában is.
Mekkora teljesítményig számít a rendszerünk kis házi erőműnek?
Kell-e engedélyeztetni a napelemes vagy napkollektoros rendszereket?
Mennyi idő egy napelemes rendszer telepítése?
Lehet-e a későbbiek folyamán bővíteni a napelemes rendszeremet?
A rendszer maximális teljesítményét alapvetően az inverter határozza meg. Fontos, hogy a jövőbeni fogyasztásnövekedésünkkel is számolva (pl. elektromos autót, szaunát vagy más nagyobb fogyasztót készülünk vásárolni) válasszuk meg a beépítendő inverter típusát. Szakembereink segítséget nyújtanak Önnek, hogy elkerülhesse a későbbi kellemetlenségeket.
Kell-e külön villámvédelem a napelemes rendszerekhez?
A jelenlegi időjárási viszonyokat figyelembe véve ingatlanjaikat javasolt külső és belső villámvédelemmel ellátni. A napelemes rendszerhez szükséges védelmi berendezéseket ajánlatunk tartalmazza, de a tervezéskor a meglévő villámvédelmet is figyelembe kell venni.
Mekkora jégverést bírnak el sérülés nélkül a napelemek?
Prémium kategóriás KIOTO napelemeink például 55 mm-es jéggolyóknak is képesek ellenállni. A speciális vízelvezetős keretnek köszönhetően pedig a napelem jégfagyás mentes, és nem jöhet létre lefeszülés. A gyártói garancia mellett is javasoljuk ügyfeleinknek, hogy napelemes rendszerüket vegyék bele ingatlanbiztosításukba.
Érdemes-e elektromos fűtési rendszerekben gondolkodni?
Hogyan kezdődik?
Ingyenes ajánlatkérés
Kérjen ingyenes árajánlatot online, vagy vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink egyikén!